Jūros bangos, ežero vėsuma ar gaivus baseino vanduo – neatsiejami vasaros malonumai. Tačiau po smagių maudynių neretai susiduriama su nemaloniu ausų skausmu. Klinikos „Familia Clinica“ gydytojai otorinolaringologai pastebi, kad vasaros sezono metu ženkliai padaugėja pacientų, besikreipiančių dėl ausų uždegimų, dažniausiai susijusių su maudynėmis.
Kas yra vadinamoji „plaukiko ausis“? Kodėl vieni žmonės po maudynių jaučiasi puikiai, o kiti dažnai suserga ausų uždegimu? Ir svarbiausia – kaip išvengti? Atsakymus pateikia „Familia Clinica“ ausų, nosies ir gerklės ligų (LOR) specialistai.
Kas ta „plaukiko ausis“ ir kodėl ji pasireiškia vasarą?
„Plaukiko ausis“ – tai išorinės ausies klausomosios landos uždegimas, kuris dažniausiai pasireiškia po maudynių, kai ausyje užsilaiko vanduo.
„Šilta ir drėgna terpė ausies landoje – puiki vieta daugintis bakterijoms, – sako otorinolaringologai. – Todėl vasarą, kai daug maudomasi, šio uždegimo atvejų smarkiai padaugėja.“
Iš pradžių simptomai gali būti lengvi – tarsi niežulys ar spaudimas, bet uždegimui progresuojant atsiranda skausmas, išskyros, sutrinka klausa. Jei būklė negydoma, uždegimas gali išplisti į gretimus audinius.
Dar vienas neretai sutinkamas terminas – „banglentininko ausis“ – tai lėtinė būklė, kurią lemia nuolatinis šalto vandens poveikis ausies landai. Dažnas kontaktas su šaltu vandeniu ir vėju, pavyzdžiui, plaukiojant banglente ar vandens slidėmis, gali sukelti kaulinių išaugų (ekzostozių) susidarymą ausies landoje. Dėl šių išaugų siaurėja ausies landa, sunkiau pasišalina siera ir vanduo, todėl dažniau kartojasi uždegimai.
„Nors ekzostozės auga lėtai, ilgainiui gali visiškai užblokuoti ausį, todėl svarbu naudoti vandeniui nepralaidžius ausų kamštukus, plaukimo kepuraites ar specialius šalmus – ypač aktyviai užsiimant vandens sportu“, – įspėja gydytojai.
Ne kiekvienas ausies skausmas – tas pats uždegimas
Svarbu žinoti, kad yra dvi skirtingos ligos:
- Išorinis otitas („plaukiko ausis“), paveikiantis tik ausies landą, dažniausiai po maudynių.
- Vidurinės ausies uždegimas, apimantis vidurinę ausį už būgnelio ir dažniausiai kyla po virusinių infekcijų ar dėl klausomojo vamzdžio sutrikimų.
„Pacientai dažnai šias dvi ligas painioja, vadina tiesiog ausies uždegimu, nors jų gydymas – visiškai skirtingas“, – atkreipia dėmesį LOR specialistai.
Ar ausų siera – blogis?
Priešingai! Ausų siera – natūrali apsauga, kuri neleidžia daugintis bakterijoms ir saugo ausies landą nuo vandens. Tačiau, pasak medikų, per dažnas ausų krapštymas ar valymas pagaliukais pažeidžia apsauginį sluoksnį ir padidina infekcijos riziką.
„Valydami ausis krapštukais tik padidiname uždegimo tikimybę, – įspėja specialistai. – Jei susidaro sieros kamštis – jį saugiai pašalins gydytojas.“
Kaip išvengti ausų uždegimo po maudynių?
- Naudokite specialius kamštukus, apsaugančius ausis nuo vandens.
- Po maudynių pašalinkite vandens likučius – pakreipkite galvą į vieną ir kitą pusę, ausis švelniai išsausinkite rankšluoščiu ar, esant galimybei, švelnia feno srove.
- Venkite ausų krapštymo pirštais, krapštukais.
- Jei naudojate klausos aparatus – dėkite juos tik į visiškai sausas ausis.
- Profesionalams ar sportuojantiems vandenyje – naudokite specialią galvos ir ausų apsaugą.
Kada būtina kreiptis į gydytoją?
Jei po maudynių jaučiate:
- Ausies skausmą
- Niežėjimą, deginimą
- Girdėjimo pablogėjimą
- Pilkšvas ar gelsvas išskyras
nedelskite – kreipkitės į gydytoją otorinolaringologą.
„Skausmas ausyje – vienas nemaloniausių, ypač vaikams. Nereikėtų delsti pradėti gydymo, nes uždegimas gali progresuoti, ypač jei pradžioje jis pasireiškia stipriai – su sekrecija, temperatūra, skausmu“, – pabrėžia „Familia Clinica“ gydytojai.
Mėgaukitės maudynėmis be ausų skausmo
Vasaros maudynės turi teikti džiaugsmą, o ne skausmą ar diskomfortą ar skausmą. Žinodami, kaip veikia mūsų ausys, kaip išvengti rizikų ir kada kreiptis į medikus, galime mėgautis vandens malonumais be pasekmių.
O jei vis dėlto užklupo ausies skausmas ar kiti minėti simptomai – nedelskite. Patyrę klinikos „Familia Clinica“ otorinolaringologai pasirengę Jums padėti.