Pirminės LOR konsultacijos metu, gydytojui paskyrus mikrobiologinį pasėlį (iš ausies, nosies ar gerklės), jis nieko nekainuos! Akcija galioja iki rugsėjo 30 d.

Kada būtina patikrinti vaiko ausis, nosį ir gerklę: svarbūs 5 požymiai

Apie tai, į kokius svarbius sveikatos sutrikimus/požymius tėvai turėtų atkreipti dėmesį, norėdami suprasti, kad metas vaiką parodyti specialistui, kalbamės su „Familia Clinica“ gydytoja otorinolaringologe Austėja Pečeliūniene.

Skaudanti gerklė, ausų uždegimas ar nosies užgulimas – rodos, įprasti vaikų susirgimai, dėl kurių neverta nerimauti. Tačiau jei pastebite, jog šie simptomai metų eigoje kartojasi itin dažnai ir daro neigiamą įtaką vaiko gebėjimui girdėti, kalbėti, apsunkina kvėpavimą per nosį, blogina miego kokybę – verta apsilankyti pas gydytoją otorinolaringologą ir geriausia tai padaryti dar prieš naujus mokslo metus.

Užsiregistruoti konsultacijai pas gydytoją otorinolaringologę A.Pečeliūnienę galite paspaudę čia.

Vaikas dažnai ir triukšmingai kvėpuoja pro burną dieną ir naktį

Kvėpavimas per nosį veikia kaip natūralus filtras, padedantis pašalinti kietąsias daleles, alergenus, toksinus iš įkvepiamo oro. Kai kvėpuojame per nosį, įkvepiamas oras sušildomas, sudrėkinamas, nosyje susidaro azoto oksidas, kuris savo ruožtu stimuliuoja širdies, kraujagyslių bei imuninę sistemas.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, pro burną kvėpuoja iki 25 proc. ikimokyklinio amžiaus vaikų.

Kvėpavimas burna, pasak gydytojos otorinolaringologės, kartais būna neišvengiamas, ypač kai dėl viršutinių kvėpavimo takų infekcijos atsiranda stiprus nosies užgulimas, tačiau nuolatinis kvėpavimas burna vaikams – ypač žalingas ir gali tapti lėtesnio augimo priežastimi, paskatinti dantų ir veido formavimosi problemų atsiradimą bei blogina miego kokybę.

„Tyrimai rodo, kad kai kuriems vaikams, kvėpuojantiems per burną, pasireiškia elgesio problemų, kurios savo simptomais panašios į hiperaktyvumo ir dėmesio sutrikimo sindromą. Klaidinga manyti, kad vaikas, kuris nuolat kvėpuoja pro burną, sąmoningai priima tokį sprendimą ar tiesiog turi tokį įprotį. Dažniausiai kvėpavimą pro burną sukelia nosies užsikimšimas dėl pasikartojančios virusinės, alerginės kilmės slogos, adenoidų išvešėjimo ar iškrypusios nosies pertvaros“, – pasakojo gydytoja otorinolaringologė A.Pečeliūnienė.

Vaikas knarkia, neramiai miega

Tai antras svarbus požymis, į kurį tėvai turėtų atkreipti dėmesį. Kokybiškas nakties miegas yra labai svarbus normaliam vaiko augimui ir vystymuisi. Kaip teigė gydytoja, knarkimas pasireiškia dėl atsiradusios kliūties sklandžiam oro srautui patekti per nosį ir ryklę, todėl kvėpuojant šių sričių struktūros vibruoja.

Tyrimų duomenimis, protarpiais knarkia net iki 30 proc. ikimokyklinio amžiaus vaikų. „Dažniausiai protarpinis knarkimas siejamas su apsunkintu kvėpavimu per nosį dėl virusinės infekcijos (peršalimo) ir didesnio pavojaus vaiko sveikatai nekelia, tačiau apie 3–10 proc. atvejų knarkimas gali būti rimtos sveikatos būklės, vadinamos obstrukcine miego apnėja, požymis“, – paaiškino gydytoja otorinolaringologė.

Miego apnėjai būdinga:
– kvėpavimo sustojimo epizodai miego metu,
– knarkimas,
– neramus miegas,
– kosulys,
– atsiradusi miego baimė.

Apnėjų metu, kaip sakė gydytoja, sutrikdomas normalus kvėpavimo ritmas, dėl protarpinio kvėpavimo sustojimo gali sumažėti deguonies ir padidėti anglies dioksido kiekis organizme: „Ši būklė gali turėti reikšmingų pasekmių vaiko sveikatai, augimui ir sklandžiam vystymuisi. Tyrimų metu nustatyta reikšminga vaikų miego apnėjos sąsaja su dažnesnėmis elgesio problemomis bei prastesniais vaiko mokymosi rezultatais“.

Dažniausi vaikų obstrukcinės miego apnėjos rizikos veiksniai: tonzilių ir adenoidų išvešėjimas, antsvoris ir alerginis rinitas.

Retesnės priežastys: žandikaulio anomalijos, kaulinio gomurio formavimos ydos, nervų ir raumenų sistemos sutrikimai. Pasak otorinolaringologės A.Pečeliūnienės, yra skirtumų tarp to, kaip pasireiškia miego apnėja vaikų ir suaugusių jų amžiuje, t.y., suaugusieji paprastai jaučia mieguistumą dieną, o vaikai dažniau turi elgesio problemų, nukenčia jų mokymosi rezultatai.

Todėl ankstyvas problemos nustatymas ir tinkamas gydymas yra svarbūs, kad būtų išvengta komplikacijų, galinčių turėti įtakos vaiko sveikatai.

Vaikas dažnai neišgirsta kviečiamas, jam sunku susikaupti

Gera klausa būtina vaiko normaliai raidai, kalbos vystymuisi bei mokymuisi. Kaip sakė gydytoja otorinolaringologė, klausa gali pablogėti bet kuriame amžiuje ir dėl bet kurios už klausą atsakingos struktūros sutrikimo: išorinės ausies, vidurinės ausies, vidinė ausies, klausos nervo ar CNS patologijos.

„Tyrimų duomenimis, net iki 15 proc. mokyklinio amžiaus vaikų turi lengvą klausos sutrikimą. Kai kada tėvai ir mokytojai nesupranta, kad vaikas turi klausos problemą, o mano, kad vaikas tiesiog išdykęs.

Dažniausiai pastebimos elgesio problemos, tokios kaip netinkamas reagavimas į pastabas, per garsus kalbėjimas, panašių žodžių painiojimas, dažnas tų pačių dalykų klausinėjimas – atrodo, kad vaikas sąmoningai nekreipia dėmesio, kai yra kviečiamas“, – kalbėjo gydytoja otorinolaringologė.

Laikiną klausos pablogėjimą vaikams gali sukelti paprastas sieros kamštis, svetimkūnis ausyje ar vidurinės ausies uždegimas. Tyrimų duomenimis, net 80 proc. vaikų iki 10 metų amžiaus patiria bent vieną nepūlingo vidurinio otito (serozinio) epizodą.

Ši būklė, anot gydytojos, atsiranda, kai vidurinėje ausyje, už būgnelio, kaupiasi skystis: „Vaikas gali jausti ausies pilnumo jausmą, tačiau ausies neskauda, o klausos pablogėjimas yra pagrindinis šios ligos simptomas. Nors dažniausiai minėta būklė praeina savaime, kai kuriems vaikams ji gali užsitęsti“.

Pastovų klausos pablogėjimą sukeliančios priežastys pasitaiko rečiau, jos gali atsirasti dėl genetinių ligų, ausies vystymosi anomalijų, klausos nervo pažeidimo (dėl triukšmo poveikio, vartojamų vaistų ar infekcinių susirgimų), patirtų galvos ar ausies traumų.

Tyrimų duomenimis, daugiau nei 25 proc. vaikų klausos praradimo atvejų įvyksta dėl priežasčių, kurių galima išvengti, pavyzdžiui, triukšmo sukelto klausos pakenkimo ar negydomų vidurinės ausies uždegimų. Visais atvejais, kai kyla abejonių dėl vaiko klausos, reikėtų atlikti išsamų klausos patikrinimą.

Kartojasi stiprus gerklės skausmas

Gerklės skausmas, graužimas ar dirginimas, kaip teigė gydytoja otorinolaringologė A.Pečeliūnienė, yra gana dažnas virusinių susirgimų palydovas. Viruso sukeltas gerklės skausmas įprastai pasireiškia kartu su sloga, čiauduliu, galvos skausmu ir dažniausiai praeina savaime, užtenka tik simptomus malšinančio gydymo.

Sunerimti reikėtų, jei vaikui dažnai kartojasi gerklės skausmas, lydimas aukštos temperatūros, stipraus negalavimo, kartais bėrimų, ir tuo metu nebūna virusui būdingo nosiesies užgulimo, čiaudulio, kosulio. Šiuo atveju, anot gydytojos otorinolaringologės, galima įtarti bakterinį tonzilitą, kurio gydymui reikalingi antibiotikai. Ypač pavojingas streptokokinis tonzilitas, kuris negydomas gali sukelti komplikacijų, pvz., inkstų uždegimą, reumatą, sąnarių ar širdies vožtuvų pažeidimus.

Streptokokų sukeltas tonzilitas gali pasireikšti įvairaus amžiaus žmonėms, tačiau dažniausias vaikų amžiaus grupėje. Liga užkrečiama ir lengvai plinta mokyklose, vaikų darželiuose.

„Kadangi tinkamas gerklės skausmo gydymas priklauso nuo jį sukėlusios priežasties, įtariant streptokokinę infekciją, svarbu kreiptis į gydytoją ir, atlikus reikalingus tyrimus, tiksliai nustatyti diagnozę, – patarė otorinolaringologė. – Tonzilių šalinimo operacija, kadaise buvusi įprasta tonzilito gydymo procedūra, šiais laikais atliekama tik tada, kai tonzilitas kartojasi dažnai, nereaguoja į kitus gydymo būdus arba sukelia rimtų komplikacijų“.

Pasikartojantis kraujavimas iš nosies

Kraujavimas iš nosies (dar vadinamas epistaksiu) gali pasireikšti bet kurio amžiaus vaikui, vis dėlto dažniausiai jis pasireiškia iki 10 metų amžiaus vaikams. Nosyje yra daug smulkių kraujagyslių, kurios padeda sušildyti ir sudrėkinti orą, kuriuo kvėpuojame. Kai oras juda pro nosį, jis gali išsausinti ir sudirginti kraujagysles, nes pastarosios yra arti paviršiaus.

Gydytoja otorinolaringologė A.Pečeliūnienė paaiškino, jog dažniausiai kraujavimą iš nosies sukelia žemas aplinkos drėgnumas, sausas oras, įprotis krapštyti nosį, taip pat išprovokuoti gali alergija ar virusinė infekcija.

Paprastai kraujavimas iš nosies nekelia didelio pavojaus sveikatai, tačiau apie 10 proc. atvejų būna pakankamai sunkūs, reikalaujantys medicininio gydymo.

„Jei vaikui iš nosies kraujuoja dažniau nei kartą per savaitę arba, jei kraujavimas yra labai gausus, verta pasikonsultuoti su gydytoju. Įprastai tokiu atveju atliekami išsamūs kraujo tyrimai, paskiramas gydymas, kai kada atliekamas paviršinių nosies kraujagyslių prideginimas“, – teigė gydytoja.

Ar atpažinote vieną iš šių požymių savo vaiko elgesyje? Registruokitės LOR gydytojo konsultacijai Familia Clinica jau dabar!

Šaltinis:

image

Nelaukite eilėse specialisto konsultacijos. Užsiregistruokite ir ženkite žingsnį kokybiškesnio gyvenimo link.